top of page

Ботанічний сад Хмельницького

Ботані́чний сад Хмельни́цького націона́льного університе́ту - пам'ятка природи у місті Хмельницькому. На його території зростають квітково-декоративні рослини, дерева та кущі, які використовуються у наукових та навчальних цілях. Ботанічний сад Хмельницького національного університету є об'єктом природно-заповідного фонду області та ботанічним садом місцевого значення: 2,21 гектари його території відповідно до рішення двадцять четвертої сесії Хмельницької обласної ради від 18 листопада 2009 року № 20-24/2009 охороняються законом; загальна площа становить 4,8 гектарів. Директор ботанічного саду ХНУ — кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології Людмила Казімірова.

Заснування ботанічного саду

Програма розвитку Технологічного університету Поділля (сучасна назва — Хмельницький національний університет) з 2002 по 2006 рік передбачала ландшафтне облаштування території університету та створення ботанічного саду. Створення ботанічного саду на території Хмельницького національного університету підтримав міський голова Микола Приступа, який здійснив фінансову підтримку цього проекту з бюджету міської ради. Роботи по озелененню території розпочались восени 2002 року, коли перед четвертим корпусом університету створили клумби та посадили нові види рослин.

На території ботанічного саду Хмельницького національного університету розташована ще одна група каміння, що виступає символом Віри, Надії, Любові й Софії. Біля неї висаджені різнокольорові квіти. Загалом у Японському саду облаштовані наступні ділянки: рівнинна, ландшафтна, горбисто-кам'яна та рокарій «Плин часу». Місцем побудови останньої експозиції був обраний крутий схил. Створена вона у вигляді чотирьох терас. Розташовується навпроти Символічного саду.

Дендропарк «Поділля» 

Дендропа́рк «Поді́лля» — парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні. Розташований у місті Хмельницькому, у мікрорайоні Виставка, на перехресті Проспекту Миру та Старокостянтинівського шосе. Дендропарк належить до заповідного фонду Хмельницької області.

Площа дендропарку 30,5 га. Перебуває у віданні комунального підприємства «Парки і сквери м. Хмельницького».

На території дендропарку зростають види рослин, привезених з ботанічних садів, які розташовуються на території Молдови та України. Тут представлено 12 форм та 174 види декоративних форм деревних рослин. Переважна частина рослин представляють: соснові, березові, вербові, кленові, кипарисові, жимолостні, розові, маслинні, бобові. Зростає тис ягідний, ялиця кавказька, кипарисовик горохоплодий, біота, тсуга канадська, псевдотсуга Мензіса, бундук канадський, береза Ермана, горіх ведмежий, дуб північний, дуб червоний, платан східний, багрянник японський, кінський каштан павія і тюльпанне дерево.

Острів кохання

Острів кохання в місті Хмельницький (місцева назва: Острів колиски) знаходиться в центральній частині міста. Він розташований проти місця впадіння р. Плоскої в Південний Буг на відстані 100 м від берега річки.

Відповідно до історії міста на острові у 15-16 ст. був побудований дерев'яний замок але після першої навали монголо-татар він був спалений. У квітні 1956 року водосховище було повністю заповнене водою. На острів, засаджений деревами, перекинули металевий місток, що дозволило його зробити досяжним для відпочинку. Згодом цей острів отримав назву «Острів кохання».

Парк імені Івана Франка 

Парк імені Івана Франка в місті Хмельницькому знаходиться в центральній частині міста і займає територію, обмежену вулицями: Проскурівською, І.Франка та залізничною колією. Це один із найдавніших парків міста, який має славу спортивного та книжкового.

Загальна площа парку 2,12 га. Від середини XIX століття ця місцевість являла болотяну заводь. Розповідають, що саме тут відпочивали міські мешканці: в окремих місцях, розчищених від очерету, можна було купатись. У середині 1920-х років болото висушили та заклали парк, який був створений за культурно-спортивним напрямком. Внаслідок цього на його території були збудовані численні спортивні майданчики.

Облаштували алею письменників із скульптурами провідних літераторів країни, та відкрили надзвичайно популярний свого часу заклад громадського харчування — дерев'яну споруду блакитного кольору «Голубий Дунай». Любителі нашвидкуруч випити кухоль свіжого пива чи склянку вина збиралися тут, наче у своєрідному клубі. По неділях у парку збирались книголюби.

Тренувалися в парку також і баскетболісти, і борці, і тенісисти, і штангісти. Так що алеї парку добре пам'ятають наші спортивні знаменитості, які ставали чемпіонами України, СРСР, світу і Олімпійських ігор: В'ячеслава Лупкіна, Оксану Пилипчук, Сергія Полторацького, Ірину Нікіфорову, Тимура Таймазова, Дениса Готфріда… Також у парку діяв шаховий клуб.

Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана

Парк культу́ри і відпочи́нку і́мені Миха́йла Че́кмана — парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні. Розтшований у місті Хмельницький, на правому березі Бузького водосховища.

Площа парку становить 140 га. На його території зростає понад 30 видів дерев та чагарників, впорядкована мережа природних і штучних каналів. При вході в парк є алея скульптур, на території парку розміщено літній театр, музична естрада, танцювальний майданчик, павільйони, атракціони, спортивні і дитячі майданчики, міні зоопарк, місця для відпочинку.

Перші насадження з'явилися в 1947–1948 роках, впорядкування розпочалося з 1949 року. Спочатку парк називався Комсомольським, в 1967 році був перейменований на честь 50-річчя Жовтня. У 1993 році з нагоди святкування 500-річчя Хмельницького отримав назву «Центральний міський парку культури та відпочинку імені 500-річчя м. Хмельницького». Того ж року парку надали статус пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення.

У 2008 році парк перейменовано на «Парк культури і відпочинку імені Михайла Чекмана» для увічнення пам'яті Михайла Чекмана, одного з  мерів Хмельницького.

Сквер імені Тараса Шевченка

Сквер імені Тараса Шевченка — парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні. Cквер, розташований у центрі міста Хмельницького, між вулицями Проскурівською, Володимирівською, Театральною та Грушевського. Улюблене місце відпочинку багатьох хмельничан, особливо молоді та дітей. У парку розташований пам'ятник Тарасові Шевченку, фонтани, дитячий майданчик.

Станом на 2008 рік у сквері було обліковано 506 дерев 24 видів та 620 чагарників 20 видів.

Основу насадження становлять листяні рослини (хвойних лише 20%). Найбільше поширені: гіркокаштан звичайний, ясен звичайний, липа дрібнолиста, береза бородавчата, клен гостролистий та явір.

Найбільш поширені дерева у віці 61-89 років, але є і рослини, яким по 100–120 років.

У травні 2013 року навколо пам'ятника Шевченку за кошти благодійників було висаджено алею із 26 сакур, кожна з яких отримала власне ім'я.

bottom of page